סיבה לדאגה מחצית מההומואים מקיימים יחסי מין לא מוגנים

0
0

מחקר חדש של גברים הומואים וביסקסואלים, שנערך בארה"ב, מצביע על עלייה מדאיגה בקיום יחסי מין לא מוגנים. זאת לפי נתונים שפרסמה רשת הבריאות הקהילתית של העיר ניו יורק (CHN), שהתמקדה בגברים המשתמשים באפליקציות היכרויות מבוססות מקום לגייז כמו גריינדר, Scruff ואחרות.

מטרת הסקר, בו השתתפו 725 גברים מאוסטרליה, דרום אמריקה, מזרח אירופה, בריטניה, קנדה וארה"ב הייתה להבין טוב יותר את הפרקטיקות המיניות של גברים כמו גם תפיסתם ביחס לנגיף ה-HIV ומחלת האיידס.
81% מודעים לסכנות שבסקס לא מוגן

לפי המחקר, 47% מהגברים הנשאלים מקיימים יחסי מין לא מוגנים (במה שמכונה Bareback) "תמיד, לעתים קרובות או מדי פעם". זאת על אף ש-81% מהם מודעים לכך שנגיף ה-HIV מועבר באמצעות יחסי מין לא מוגנים. 54% מהנשאלים מסרו כי לא קיימו יחסי מין לא מוגנים מעולם.

אחד ממנהלי המחקר, רנאטו בארוקו מ-CHN מסר, כי בין המקיימים יחסי מין לא מוגנים עושים זאת בעיקר בשל העובדה כי "קונדום לא מרגישים טוב" (כמעט 85& מהנשאלים). אחרים מוותרים על קונדום מתוך אימפולסיביות (74%) או כשהם תחת השפעת סמים ואלכוהול.

מהוועד למלחמה באיידס בישראל נמסר, כי בישראל לא נערך מחקר מקיף בקרב גברים שעושים סקס עם גברים, ולכן אין נתונים מדעיים לגבי מה שקורה בארץ. "למרות זאת, הנתונים המוצגים במחקר דומים מאד למה שמוכר לנו מפעילות השטח האינטנסיבית של הוועד למלחמה באיידס: קיים פער גדול מאד בין המודעות הגבוהה באופן יחסי בקרב הקהילה והחשש להידבק ב-HIV, לבין ריבוי של דיווחים עצמיים על התנהגות מינית סיכונית שכוללת 'ברבק'".

לפי הוועד, כבר לא מדובר בעניין מחתרתי. "ה'ברבק' בימינו יצא מהארון, והתוצאה היא עליה מתמדת במספר ההדבקות ב-HIV ובמחלות מין נוספות בקרב הקהילה. נכון, גם סטרייטים לא בדיוק מקפידים על שימוש בקונדום, אבל במקרה הזה הסטטיסטיקה פועלת לטובתם, הסיכוי שלהם לחשיפה בעקבות מין לא מוגן הוא קטן בהרבה, ולכן הם בסיכון נמוך יותר.

"לצערנו, עדין לא מצאו אמצעי מניעה יעיל מקונדום, ולכן הבריאות של כל אחד עדין תלויה בשימוש בקונדום, למרות כל חסרונותיו הידועים לכולם. שימוש תקין בקונדום הופך את סטאטוס ה-HIV ואת ההיסטוריה המינית של הפרטנר המיני לחסרי כל השפעה. הקפדה על מין מוגן ועל בדיקות סקר ל-HIV ושאר מחלות מין אחת לשנה היא הדרך להתנהגות מינית בריאה ואחראית".

בוועד למלחמה באיידס הדגישו את יעילות הקונדום בשמירה על בריאות הפעילים מינית. "נשמח להיות הראשונים שיבשרו על התפתחויות בתחום המניעה, אבל בינתיים כל שאר האסטרטגיות עדין לא מדגדגות את קרסולי הקונדומים מבחינת היעילות שלהן או כמשתלמות מבחינת עלות-תועלת. כך או כך, במדינה שבה אין עדין שום תכנית מניעת HIV מוסדרת ומתוקצבת על ידי המדינה, אנחנו לא מציעים לאף אחד לבנות על מימון של טיפול מונע לפני חשיפה (PrEP). במקום זה, גשו לפארם הקרוב ותקנו לכם קונדומים."

LEAVE YOUR COMMENT

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *