חדש באמריקה אדם טרנסג'נדר זכאי למימון ניתוח לשינוי מין

0
0

משרד הבריאות האמריקאי קבע, בפעם הראשונה בהיסטוריה, שאדם טרנסג'נדר זכאי לניתוח שינוי מין במסגרת ביטוח הבריאות האמריקאי, מדיקר. כך לפי הצהרה שפירסם עו"ד עזרה יאנג, שמייצג את שרלין לודרדייל, רב סמלת בדימוס בחיל האויר האמריקאי, עטורת מדליות ואישה טרנסג'נדרית שהמתינה במשך שנים להיות זכאית לניתוח לשינוי מין במסגרת קופת החולים אליה היא שייכת. כעת קופת החולים רשאית להתנגד ולתבוע את משרד הבריאות בבית דין פדרלי, תוך 30 יום.

"ההחלטה הזאת שולחת מסר ברור. אין לשלול מאף אדם טרנסג'נדר את האפשרות לניתוח רק בגלל תפיסות מיושנות לגבי טיפול רפואי לטרנסג'נדרים", אומר יאנג בהצהרה ומדגיש כי "ניתוח לשינוי מין איננו ניסיוני והוא איננו קוסמטי. זהו טיפול מציל חיים. גברת לודרדייל, לוחמת עטורת מדליות, הפגינה אומץ אמיתי תוך שהיא ממתינה בסבלנות במשך שנים לקבל את הכיסוי הבריאותי, לו היא זכאית. התקווה שלנו היא שהעקשנות שלה תסלול את הדרך לעוד רבים ורבות, שיוכלו כעת לקבל את הביטוח הבריאותי שנשלל מהם לאורך תקופה כה ארוכה. עצבות נותרה בלבי על כל אלו שעבורם החלטה זו הגיעה מאוחר מדי".

לודרדייל התלוננה ב-2014 על שספגה יחס טרנסופובי בבית חולים לחיילים ותיקים: "הם קראו לי 'אדון' או 'הומו בשמלה'. הם אמרו לי 'בכל אופן לא מגיע לך טיפול ואין לי פנאי לטפל באנשים כמותך', וכל מה שביקשתי זה לקבל את אותו היחס שמקבל כל חייל ותיק אחר שמגיע לבית החולים". בית החולים הכיר בדיספוריה המגדרית של גברת לודרדייל וסיפק לה טיפול הורמונלי אבל סירב לבקשותיה לביצוע ניתוח לשינוי מין.

ב-2014, משרד הבריאות האמריקאי ביטל את האיסור לכלול במסגרת מדיקר ניתוחים לשינוי מין, אבל צעד זה לא חייב את קופות החולים לספק ניתוחים אלו, ואכן פוליסות בריאות רבות עדיין שוללות ממטופלים טרנסים את הטיפול.

בימים אלו נמצא משרד הבריאות האמריקאי בדיונים ליישום מדיניות שתאסור על אפליית טרנסים בכל שירותי הבריאות, הן הציבוריים והן הפרטיים.

"שירתתי את המדינה שלי בחיל האויר בגאווה. נלחמתי כדי שהמדינה שלנו תוכל להמשיך להיות קרן של חירות וצדק", אמרה לודרדייל. "היום זהו ניצחון לנו כאמריקאים, שיש לנו שיוויון וצדק כפי שהחוקה מבטיחה לנו. אני מרגישה הקלה עצומה שכעת אקבל סוף סוף את הטיפול לו הייתי זקוקה במשך תקופה כה ארוכה".

LEAVE YOUR COMMENT

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *