הצגה גאה חדשה שכתב השחקן אורי פנירי

0
0

הצגה גאה חדשה שכתב השחקן אורי פנירי מציגה את סיפורו של בחור צעיר שיוצא מהארון ומספר על ההתמודדות עם הסביבה, שמקבלת ולעתים גם לא, סביבה ששופטת ומבקשת שתתאים לציפיות החברה. בקמפיין גיוס המונים חדש מבקש פנירי לתמוך בהפקה שמספרת את סיפורם של רבים היוצאים מהארון וזוכים לתמיכה מצד הסביבה אך מגלים שגם לתמיכה לעתים יש מחיר.

אורי פנירי בן 28 נולד בירושלים לאורח חיים דתי, הוא יצא מהארון למד משחק בבית הספר למשחק ניסן נתיב וכיום הוא שחקן ומחזאי. אורי הקים עם חבריו לספסל הלימודים את קבוצת האימפרוביזציה "4play" של תאטרון הקאמרי ובמקביל משחק בהצגות פרינג' שונות, מחזות זמר והצגות ילדים. את המחזה "גו סטרייט" יצר אורי על בסיס חוויות אישיות שחווה לאורך חייו. הוא מספר על כך שגם כשזכה לקבלה מלאה מצד משפחתו, חבריו וסביבתו הקרובה, הוא נאלץ להתאים את עצמו לציפיות שלהם ממנו. המחזה "גו סטרייט" דווקא לא מתעסק בתהליך יציאה מהארון או בענייני מגדר וזהות מינית, גם לא על בריונות וקבלה, אלא דווקא על סביבה מקבלת ומכילה. אבל כאמור הפער בין הקבלה לבין הצורך להישאר בתוך הנורמה הוא גדול ומורכב לא פחות מלצאת מהארון.

"במחזה יש המון קבלה, הכלה ונועם עם היציאה מהארון. אבל יש גם המון ציפייה. ציפייה להיות כמו ש'הומו' צריך להיות. אם כבר אנחנו מקבלים אתכם, אם כבר אנחנו נותנים לזה מקום, אם כבר עשינו את זה נורמטיבי ומקובל, אז שזה יהיה איך שאנחנו חושבים שזה צריך להיות, בגבולות הטעם הטוב כמו שאומרים. כשהומו יוצא מהארון, ולא משנה אם החרימו אותו או שקיבלו אותו בזרועות פתוחות וחגגו את זה, הוא בעצם משנה באופן כלשהו את השם הפרטי שלו. החברה קודם תראה אותו כהומו ורק אחר כך כמי שהוא. המחזה מתעמת עם השינוי המתבקש הזה מתוך אירועים וחוויות מתוך החיים שלי" מספר פנירי.

"ראיתי שהזהות החדשה שלי כהומו משפיעה על איך שתופסים אותי כאדם. השינוי קורה לא רק בקרב אנשים שיוצאים מהארון אלא על כל תפיסת עולם מטושטשת שרואה קודם כל את התווית לפני האדם עצמו." הוא מוסיף. בהצגה הקהל נפגש עם יחסיו של אורי עם אלוהים, עם המשפחה, עם הצבא ועם עצמו, כהומו שיוצא מהארון.

את ההצגה כתב אורי בעקבות מקרים רבים אליהם נחשף במסגרתם הוא נאלץ להסתיר ולטשטש את זהותו המינית ולעתים אף להקצין אותה בכדי להתאים לתפיסתם של אנשים בסיטואציות שונות. "לפני מספר חודשים נודע לי על הצגה חדשה שעתידה לעלות בו אני משחק, פניתי לבמאית, כדי להבין אם יש לי אפשרות להבחן. הבמאית שלי ולה יחסים מצוינים הסבירה לי בפשטות ובלי להתנצל שעל הדמות להיות בעלת תשוקה ואהבה לאישה ושהיא לא חושבת שאצליח לבצע את זה. לא ממש ידעתי איך להגיב, זכרונות וחוויות מהעבר בם הרגשתי את אות הקין על המצח שמצביע על כך שאני הומו. ואז שאלתי את עצמי מזה אומר? זה אומר שאם אני הומו אני לא יכול לשרת בצבא? או לשחק כדורסל? או לשחק אישה? " מספר אורי.

ההצגה מספרת את סיפורם של רבים שנושאים איתם את התוויות שלהם כמעט לכל מקום ומפגישות אותם עם סיטואציות לעתים בעיות וקשות להתמודדות. על מי שהתמודד עם קריאות גנאי מצד המפקד בצבא לעתים לפני שיצא מהארון, על אלוהים ודת, על בורות וציפיות מהחברה, כל אלו חוויות אותן אסף אורי פנירי במהלך חייו.

"תהליך הכתיבה והעבודה על הטקסטים הייתה קשה ומאתגרת ובו זמנית מרגשת מאוד. אני מרגיש שאני נוגע בנושא חשוב שכולם נתקלים בו, אבל מצד שני מדובר עליי ועל האנשים הכי קרובים אלי. העבודה על ההצגה נעשתה בשיתוף פעולה עדין עם כל האנשים שסובבים אותי באיזושהי דרך והם אלו שעוברים ניתוח שלם על הבמה אל מול הקהל. בהצגה כולי חשוף ומדבר על עצמי אבל קיימת פה האחריות להשמיע גם את הצד שלהם"

בימים האחרונים עלה קמפיין גיוס המונים במטרה לתמוך בפרויקט החדש שעתיד לעלות בקרוב לבמות ולגייס את כספי עלות ההפקה. https://www.headstart.co.il/project.aspx?id=18439

צילום: תום דבש.

DSC_8383 DSC_8405 DSC_8673 DSC_8998 DSC_9033

LEAVE YOUR COMMENT

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *