הסנאט ברומא נגד אימוץ חד מיניים

0
0

הסנאט ברומא אישר באופן היסטורי איחודים אזרחיים, כולל לזוגות חד-מיניים, אבל בלחץ גורמים קתוליים השמיט את הסעיף שאמור היה לאפשר לבני זוג מאותו המין לאמץ רשמית זה את ילדיו של זה – ולמנוע מהם מסע ייסורים משפטי

הפעילים למען זכויות הלהט"בים באיטליה התעוררו הבוקר (יום ו') ליום חמוץ-מתוק: מצד אחד הסנאט האיטלקי אישר אתמול בצעד היסטורי איחודים אזרחיים לבני זוג מאותו המין, אבל מהצד השני מהחוק ההיסטורי הושמט בלחץ גורמים קתוליים ושמרניים הסעיף המאפשר לבני זוג מאותו המין לאמץ רשמית זה את ילדיו של זה – צעד משפטי הדרוש כדי לאפשר לבן הזוג לטפל בילד, למשל, במקרה שאביו הביולוגי מת.

החוק עבר אמש בסנאט האיטלקי ברוב של 173 תומכים מול 71 מתנגדים. ראש ממשלת איטליה מתיאו רנצי פעל רבות לקידום החוק, והתמודד עם מורדים גם במפלגתו בשל הסעיף שאמור היה לאפשר לבני זוג מאותו המין לאמץ זה את ילדיו של זה. כעת תעבור הצעת החוק לאישור הבית התחתון, אבל מדובר בהצבעה פורמלית בלבד שאותה אמור החוק לצלוח ללא קושי.

איטליה היא המדינה הגדולה היחידה באירופה עד כה שבה עד כה לא ניתנו זכויות משפטיות לבני זוג מאותו המין, וראש הממשלה רנצי הסתער על החוק הזה בכל הכוח – ואף הצמיד אותו להצבעת אי אמון בממשלתו, שעלולה הייתה להביא להפלתה. רנצי נאלץ לוותר על גירסה מרחיקת לכת יותר של החוק, זו שכללה גם את אפשרויות האימוץ, אחרי שמחוקקים ממפלגת "תנועת חמשת הכוכבים" הסירו את תמיכתם בחוק ברגע האחרון.

החוק החדש, גם אם הוא מוגבל לעומת החוק המקורי, עדיין כולל סעיפים הקובעים את החובה לתמיכה מוסרית וחומרית הדדית של בני הזוג, הזכות לאישור תושבות עבור בן זוג שהוא אזרח זר והזכות של בני זוג מאותו המין לקחת על עצמם את שם משפחתו של בן זוגם. למרות האכזבה, חשוב לציין שהחוק עדיין לא מונע באופן מוחלט מבני זוג מאותו המין להגיש בקשות פרטיות לאימוץ הילדים של בני זוגים. עד כה אישרו בתי משפט באיטליה לא מעט מקרים כאלה למען טובת הילד. עם זאת, עדיין מדובר בתהליך מורכב שההצלחה בו אינה מובטחת.

הצעת החוק תעבור כעת להצבעה בבית התחתון, שם לראש הממשלה רנצי יש רוב נוח יותר, ועל הנייר היא אמורה להיות מאושרת שם ללא קושי בתוך חודשיים. "ההסכם על איחודים אזרחיים הוא אירוע היסטורי עבור איטליה", כתב רנצי בטוויטר. שר הפנים אנג'לינו אלפנו אמר כי הסרת הסעיף הנוגע לאימוץ ילדים על-ידי בני זוג מאותו המין הוא "ניצחון להיגיון". הוא הוסיף: "נתנו לאיטליה מתנה גדולה על-ידי כך שמנענו משני בני אדם מאותו המין להיות הורים לילד, בדיוק כפי שעשה הטבע. אנחנו מונעים מהפכה נגד הטבע".

ארגונים למען זכויות הלהט"ב הביעו זעם – ברחובות ובתקשורת החברתית, וטענו שהצעת החוק סורסה במידה רבה מדי. "לא

חיכינו 30 שנה בשביל זה", נכתב בהודעה רשמית מטעם כ-30 ארגונים. הם הבטיחו להביע זעם ברחובות, בבתי המשפט ובקלפיות. "היום הסנאט עומד לכתוב פרק שחור בהיסטוריה של זכויות האזרח במדינה שלנו על-ידי כך שהוא מאשר חוק שמתעלם לחלוטין מקיומם של ילדים לבני זוג מאותו המין ומדרישותיהם", נכתב בהודעת הארגונים עוד לפני ההצבעה.מוכן, לבדוק טעמים.

פורסם לראשונה ב YNET הומואים בתאריך 26.02.2016

LEAVE YOUR COMMENT

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *