אחרי נפאל היעדים לפונדקאות – ארה"ב ומקסיקו

0
0

עתירה של גורמים שונים בנפאל שהוגשה לפני מספר ימים בבית המשפט העליון בנפאל, מאיימת לסגור את פעילות הפונדקאות בנפאל.

בשנים האחרונות הפכה נפאל ליעד פופולארי מאוד לזוגות ויחידים, שביקשו לבצע תהליך פונדקאות. כך בשנים האחרונות גדל נפתח הפעילות שם ולאחרונה גורמים שונים מבקשים להסדיר ולעגן זאת בחוק. בתוך כך עלו נושאים שונים לסדר היום, כגון: שמירה על זכויות הפונדקאיות, זכויות ההורים החדשים בהקשר לילדים מול זכויות הפונדקאית, תשלום לאישה עבור פונדקאות, הסדרת רישום הלידה והילדים, תפקידיהם ומסגרות האחריות של הסוכנויות ועוד.

"כביכול, השאלות והנושאים, שהובאו לפתחו של בית המשפט הם נכונות וראוי שיוסדרו באמצעות חוק. מן הראוי שפעילות עדינה שכזו שמערבת אספקטים שונים ורגישויות מצד גורמים שונים יוסדרו באמצעות חוק" כך אומר גל סבה מ"ויוה פונדקאות". לדברי סבה, בימים האחרונים אנחנו מנסים באמצעות גורמים שונים, בארץ ובנפאל, לסייע במתן התשובות לרשויות בנפאל, על מנת שלא יווצר מצב של ריק, אצל זוגות שכבר החלו תהליך או ממש בפתח".

לא מן הנמנע שהרשויות בנפאל תסגור לחלוטין את האפשרות של פונדקאות בשטחם. לחילופין יעשו זאת בהסתייגויות שונות כמו לדוגמא בהודו, שמאפשרת פונדקאות רק לזוגות של גבר ואישה. אפשרות אחרת שהפעילות תקבל הרשאה גדולה יותר ונפח הפעילות אף יגדל. תסריט שהגיוני שיקרה בסופו של דבר הוא עיגון התהליכים בחוק והסדרה של כל הפעילויות.

כרגע, כאמור ישנה עמימות גדולה לגבי הפעילות שם וקשה לחזות מה יהיה. זוגות שכבר החלו תהליך ונמצאים בהיריון יורשו לסיים את התהליך ולחזור לארץ עם ילדם.

"תהליכי הפונדקאות בשנים האחרונות עברו מספר שינויים, בעקבות סגירת השערים בהודו ותאילנד וגם לאחר רעידת האדמה בנפאל לפני מספר חודשים, לא היה ברור מה יהיה ההמשך. ישנו סיכון מסוים במדינות שהפונדקאות אינה מעוגנת שם בחוק" מספר סבה "כיום ישנם שני מסלולים עיקריים שהם אלטרנטיבה לזוגות חד מיניים – מקסיקו וארה"ב, כאשר המסלול במקסיקו הוא הרלוונטי והקרוב ביותר לנפאל והפעילות שם היא ברמה טובה יותר".

עידן נצר, שבנו נולד לפני שבועיים בפונדקאות במקסיקו, מספר על הבחירה דווקא ביעד המרוחק יותר, לעומת ביצוע התהליך בנפאל "כשהתחלתי לחשוב על להביא ילד לעולם באמצעות פונדקאות, המחיר היה פקטור רציני, אבל גם רציתי לעשות את זה במקום מסודר ולמזער סיכונים ובעיות. שקלתי מאוד ברצינות את אופציית נפאל, בעיקר בגלל העלות, אבל בסוף החלטתי שמקסיקו זו האפשרות האופטימאלית, למה שאני מבקש. זו האלטרנטיבה שבין העלויות הגבוהות של ארה"ב, לבין חוסר הודאות שמלווה את התהליך בנפאל".

LEAVE YOUR COMMENT

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *